Szarlotka na kruchym spodzie i kawa z żółtkiem.
Słysząc słowo szarlotka, już wszystko zostaje wypowiedziane. Za tym wypiekiem przepada prawie każdy. Można też go kupić w każdej cukierni, kawiarni, a nawet w McDonaldzie. Nic jednak nie zastąpi domowej szarlotki prosto z piekarnika. Kawałek tego ciasta na pysznym, kruchym spodzie, z pachnącymi cynamonem jabłkami i prażonymi orzechami włoskimi jest idealny na jesienną chandrę. Doskonale pasuje do wysokiego fotela, rozgrzanego kominka i ciepłej, puszystej kawy z żółtkiem. Kojarzy mi się z rustykalnym klimatem i przywołuje wspomnienia dzieciństwa.
Najważniejsze w szarlotce są jabłka, ich smak musi być słodki i jednocześnie trochę kwaśny. Kontrastem dla nich jest słodkie, kruche ciasto i rodzynki. Jabłka koniecznie potrzebują sporej dawki cynamonu, można również dodać mielone goździki.
Składniki na ciasto:
400g mąki pszennej
200g cukru
1 kostka masła w temperaturze pokojowej
1 jajko
2 łyżki gęstej śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
Sposób wykonania:
Wszystkie składniki przekładamy do malaksera, albo do miski i ugniatamy ciasto. Wkładamy do lodówki na jedną godzinę.
Składniki na masę jabłkową:
1 i 1/2kg obranych jabłek odmiany Szara Reneta
rodzynki
cukier trzcinowy
cynamon
mielone goździki
orzechy włoskie
Sposób wykonania:Jabłka ścieramy na grubej tarce, odsączamy z wody i mieszamy z cukrem, cynamonem, goździkami, rodzynkami i posiekanymi orzechami.
Formę na ciasto smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. 2/3 ciasta przenosimy do formy i dokładnie rozprowadzamy. Na spód przenosimy masę jabłkową, a na wierzchu układamy z reszty ciasta paski, tak aby utworzyć szachownicę.
Nie zapomnijcie o włoskich orzechach! Należy dokładnie wymieszać je ze startymi jabłkami i posypać nimi wierzch ciasta. W piekarniku pod wpływem temperatury orzechy się uprażą i będą idealnie współgrać z ciastem.
Zwróćcie również uwagę na ilość cukru i postarajcie się jego ilość wyważyć tak aby wasza szarlotka nie była zbyt słodka.
Kawa z żółtkiem.
Aby przygotować cztery kawy potrzebne będą trzy żółtka. Ubijamy je z cukrem pudrem, aby uzyskać puszystą masę. Następnie przenosimy masę jajeczną na wierzch gotowej kawy. Można dodać do niej jeszcze orzechy, wanilię lub cynamon.
Puszysta masa z żółtek unosi się na powierzchni kawy, dlatego możemy się nią delektować przez cały czas picia gorącego napoju.
Smacznego!
Cudownie,pysznie!
OdpowiedzUsuńMożna i szarlotkę i kawę...?
Oczywiście!
OdpowiedzUsuńPrzesyłam wirtualny kawałek i kawę!
Dziękuję za komentarz.
szarlotka na kruchym smakuje najlepiej.
OdpowiedzUsuńz żółtkiem? jestem zaskoczony! sprawdzę to!
OdpowiedzUsuńNigdy nie piłam kawy z żółtkiem, chyba sobie dzisiaj zrobię (choć bez szarlotki to pewnie nie będzie to samo...) :)
OdpowiedzUsuń